Umělci & soubory

 • Oldřich Kříž

  Sólista opery

  Životopis

  Oldřich Kříž se narodil 15. 7. 1960 v Liberci. V roce 1987 absolvoval Státní konzervatoř Praha ve třídě prof. Zdeňka Jankovského. V té době byl již dvě sezony angažován jako sólista opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde pravidelně ztvárňoval role prvního barytonového oboru. V roce 1994 přišel do Prahy jako sólista Státní opery Praha, kde byl jeho prvním výrazným úspěchem Poeta v Rossiniho opeře Turek v Itálii v režii Josefa Bednárika. Po vynikajících ohlasech i u odborné kritiky mu byly přiděleny další velké role: Figaro, Taddeo, Guglielmo, Ping, Sharpless, Belcore, Valentin, dr. Falke, Germont. Velkým úspěchem bylo i ztvárnění role Williama v Glassově opeře Pád domu Usherů. Ve Státní opeře Praha působil do roku 2011, od ledna 2012 je sólistou Opery Národního divadla, kde již dříve hostoval ve světové premiéře opery Emila Viklického Máchův deník a ve spolupráci s bratry Formanovými nastudoval světovou jevištní premiéru Glassovy opery Kráska a Zvíře. V roce 2005 vstoupil úspěšně též na pole klasického muzikálu jako sir Danvers Carew (Jekyll a Hyde) v Hudebním divadle Karlín. V roce 2009 vytvořil s velkým úspěchem v muzikálu Kladivo na čarodějnice  v Divadle Milenium jednu z hlavních rolí, děkana Kryštofa Lautnera. Často také účinkuje v operetních produkcích. K jeho nejmilejší, ale i nejúspěšnější roli v tomto žánru patří Dr. Falke (Johann Strauss: Netopýr), s níž hostoval v Japonsku, Holandsku, Německu i v USA. Oldřich Kříž je laureátem mezinárodní soutěže Mozartova Praha a semifinalistou mezinárodní soutěže Belvedere ve Vídni v roce 1992. Během studia získal několik cen na soutěžích A. Dvořáka v Karlových Varech a M. Schneidera-Trnavského na Slovensku. Patřil také k žákům mezinárodních interpretačních kursů Emy Destinnové pod vedením Sherrilla Milnese. Kromě operních scén v České republice hostoval i v zahraničí: v Německu (Zwickau: Scarpia, Gorlitz: Schaunard), v Irsku (Ireland opera Dublin: Ščelkalov, Stárek) a ve Francii (Montpellier: Stárek, Nantes: Šiškov, sedmirole v opeře Nikolaje Karetnikova Till Uelenspiegel, Tomskij, Harašta a Stolcius v opeře Manfreda Gurlitta Vojáci). Díky svému renomé byl pozván i na benefiční koncert pro Nadaci Olgy Havlové v Bonnu za přítomnosti prezidenta Richarda.von Weizsäckera s Kolínskou filharmonií pod taktovkou Jamese Conlona.

  Jeho mnohaleté divadelní zkušenosti ho přivedly i na dráhu velmi úspěšného operního a muzikálového režiséra. Díky nabídce Divadla F. X. Šaldy v Liberci mohl v koprodukci s Národním divadlem v Praze realizovat svou první režii: k jubileu W. A. Mozarta nastudoval jeho první operu Apollo a Hyacint, která měla českou premiéru v lednu 2006 ve Stavovském divadle. Následovaly další úspěšné režie: září 2007 Bludný Holanďan (Liberec), prosinec 2008 Bratránek z Batávie  (Opava), červen 2009 Bohéma  (Plzeň), prosinec 2009 Sugar  (Liberec), červen 2010 Nabucco  (turné po Německu), říjen 2010 činoherní komedie Záznamník (Praha), prosinec 2010 Bohéma  (České Budějovice), září 2011 Nápoj lásky  (Olomouc), prosinec 2011 Zpívání v dešti  (Liberec), červen 2012 La Gioconda  (Plzeň) a prosinec 2012 Únos ze serailu (České Budějovice). V říjnu 2011 byl za režii Nápoje lásky  v Olomouci vyhlášen v Divadelních novinách osobností měsíce. Jeho operní režie se vyznačují přirozeností, emočním napětím i nezaměnitelným humorem. Jeho postavy se představují bez jakéhokoliv patosu, což působí vždy velmi citlivě a hřejivě na stále náročnějšího diváka.

  Foto
 • Svatopluk Sem

  Sólista opery

  Životopis

  Svatopluk Sem ukončil studium na konzervatoři v Českých Budějovicích pod vedením prof. Dagmar Volfové v roce 1998. Již v průběhu studia spolupracoval s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, kam po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá jako sólista opery. Zde ztvárnil řadu rolí různého charakteru: Figaro (Rossini: Lazebník sevillský), Giorgio Germont (Verdi: La traviata), Valentin (Gounod: Faust), Papageno (Mozart: Kouzelná flétna), Guglielmo (Mozart: Così fan tutte), Fra Melitone (Verdi: Síla osudu) a Belcore (Donizetti: Nápoj lásky). Během působení v opeře Jihočeského divadla získal Cenu Karla Rodena (2004, 2005 a 2007) a třikrát byl zařazen do širší nominace na Cenu Thálie: v roce 2007 za roli Figara, v roce 2009 a 2010 za roli Marcella (Puccini: Bohéma). Od roku 2007 byl stálým hostem Státní opery Praha, kde debutoval v roli Germonta v La traviatě a nastudoval roli Marcella v Pucciniho Bohémě. V letech 2009 až 2011 působil ve Státní opeře Praha ve stálém angažmá a ztvárnil zde další role, mj. Rossiniho Figara, Sharplesse (Puccini: Madama Butterfly), Escamilla (Bizet: Carmen), Melota (Wagner: Tristan a Isolda) a Hraběte Lunu (Verdi: Trubadúr). V roce 2009 debutoval v Národním divadle v Praze jako Ďábel (Bohuslav Martinů: Hry o Marii). V současné době v Národním divadle hostuje jako Klingsor (Wagner: Parsifal), Mozartův Guglielmo (Così fan tutte) a Don Giovanni, Bohuš z Harasova (Dvořák: Jakobín), Belcore (Donizetti: Nápoj lásky) ad. Působí i na dalších operních scénách České republiky, v Národním divadle Brno v roli Figara (Lazebník sevillský) a Harašty (Janáček: Příhody lišky Bystroušky) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě hostuje v roli Marcella (Bohéma), Escamilla (Bizet: Carmen), Jaroslava Pruse (Janáček: Věc Makropulos), Vincenza Gellnera (Catalani: La Wally) a Královského hlasatele (Wagner: Lohengrin).

  Se souborem Jihočeského divadla každoročně účinkuje na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, kde ztvárnil již mnoho rolí, např. Papagena, Massetta, Hajného (Dvořák: Rusalka), Valentina (Gounod: Faust), Fra Melitoneho a v roce 2011 na XX. ročníku MHF Český Krumlov Silvia (Leoncavallo: Komedianti), kde účinkoval po boku Josého Cury v roli Cania. Svatopluk Sem je rovněž pravidelným hostem mezinárodních hudebních festivalů Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Věnuje se koncertní činnosti, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí: vystupoval v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Rakousku, Německu, Rusku, Anglii, Řecku a Bulharsku. V roce 2011 spolupracoval při realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty (role Krušiny) s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka pro francouzskou společnost Harmonia Mundi.

  Foto
 • Dominik

  Skupina historického šermu

  O souboru

  Uměleckým vedoucím šermířské skupiny Dominik je Karel Basák, který je nejenom aktivním šermířem, ale kromě toho vyučuje šerm na DAMU (katedra tělesné výchovy AMU), vytváří choreografie scénického šermu (vytvořil na 300 inscenací u nás i v zahraničí, dokáže s mimořádným citem vyhrotit i podpořit bojové a šermířské situace především v historických hrách).

  Skupina historického šermu Dominik vznikla v roce 1969-1970 v Klubu mládeže Dominik v Plzni. Za více než 37 let své existence vytvořila šermířská skupina Dominik kolem 20 vlastních divadelně-šermířských představení, z nichž každé mělo více než 300 repriz nejen v České republice, ale i ve Francii, v Německu, ve Švýcarsku, v Itálii, ve Španělsku, v Rakousku, na Světové výstavě EXPO 86 ve Vancouveru v Kanadě a v USA.

  Šermířská skupina Dominik účinkovala v historických hrách Divadla J.K.Tyla v Plzni a Národního divadla v Praze, ale i mnoha dalších divadel (v současné době ji můžete vidět v představení Cyrano de Bergerac v Divadle J. K. Tyla v Plzni nebo v představení Romeo a Julie ve Stavovském divadle v Praze).Skupina historického šermu Dominik účinkovala v mnoha filmech – Straka v hrsti, S čerty nejsou žerty, Paví pírko, Marie Stuartovna, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Pardaillan, Joan of Arc, Princezna ze mlejna II, Baron Trenck a mnoha dalších.

  Skupinu historického šermu Dominik si můžete objednat i dnes a to nejenom k samostatnému divadelně-šermířskému vystoupení, ale i k vystoupením na historických akcích nebo k vystoupením na společenských akcích i firemních setkáních a to nejenom v historických prostorách. Pro jejich vystoupení si můžete vybrat dobu od ranného středověku, přes gotiku a renesanci až po dobu Rakouska-Uherska.

  Foto